Az új politikai realitás korába lépünk
Az egyedüli sikert garantáló stratégia a három pólus együttes kezelése, amely Washington, Moszkva és Peking.
Ugyanakkor kevés olyan fontos kérdés van, amelyben a V4-ek magukban sikert tudnának elérni.
„A V4-ek együttműködése minden bizonnyal folytatódni fog. Folyamatosan zajlanak az egyeztetések, a legfelsőbb politikai szinttől a munkacsoportokig. Ebben nincs törés, csak a vétót nem vállalták föl ketten.
Ugyanakkor kevés olyan fontos kérdés van, amelyben a V4-ek magukban sikert tudnának elérni, mondja mindkét forrásunk. A migráció ilyen volt, de abban nagy volt a társadalmi igény is. Külügyes forrásunk szerint: »A költségvetés viszont már veszélyes kérdés: a közvélemény is azt akarta, hogy azt el kell fogadni. A V4 együttműködés ezen szokott gyengülni, lakosságarányosan mindig a lengyelek kapják a legtöbb pénzt.«
A volt szlovákiai diplomata, Petőcz Kálmán is biztos a V4-együttműködés folytatásában. »Kell egy ilyen csoport, mert olyan identitást képviselnek, amit nem mindig értenek nyugaton.«
Összegezve a szlovákiai politikai kommentárokat, Petőcz Kálmán azt mondja, egyik sem arról szólt, hogy kiállunk a V4-ek mögül. Kivételként említ egy friss írást Tomáš Valášektől, a szlovák parlament európai ügyek bizottságának elnökétől, aki megpedzette az együttműködés fölfüggesztését.
Ezen kívül az államfőt és nagyvárosi polgármestereket is adó, de a parlamentbe be nem jutott Progresszívok volt vezetőjét, Michal Šimečka sürgette a vétófenyegetés miatt Szlovákia – ideiglenes – kiszállását a V4-ek közül. Posztjában ezt írta, még a vétó-kompromisszum előtt - Bőtös Botond fordításában: »Itt az ideje, hogy egyértelmű üzenetet küldjünk Orbánnak és Kaczyńskinak, és hogy kivegyük a kezükből azt a hamis érvet, amivel Európában védekeznek – azaz, hogy ők 'Közép-Európa közös hangját' képviselik. Ez nincs így többé. A demokrácia és a jogállamiság kérdéseiben Szlovákia sokkal közelebb áll a többi 24 EU-s országhoz, mint déli és északi szomszédjához.«
Petőcz Kálmán szerint »a konszenzus az, hogy Magyarországgal továbbra is együtt kell működni. De abban sincs vita, hogy a jogállamiság alapértéke a modern demokráciának. Azzal viszont nem foglalkoztak a szlovákiai kommentátorok, hogy a romáknak és a nemzeti kisebbségeknek, így a szlovákiai magyaroknak különösképpen szüksége van az Unióra. De szüksége van Magyarországra is.«”